OSTATNIO DODANE

Soczysty Schab

  Soczysty schab, nie jest to proste zadanie. Było kilka nieudanych prób i wychodził suchy, ale mam sprawdzony sposób i jest momentu jego wy...

2017/11/17

ZAKWAS BURACZANY

Zakwas buraczany to kolejny przepis świąteczny, ale nie tylko. Jest polecany do picia na codzień. W zeszłym roku go robiłam i muszę powiedzieć, że barszcz na nim jest mega smaczny i wyjątkowy w swoim rodzaju. Każdy ma swoje pomysły na święta. Mój to barszcz na zakwasie. Dodałam go do swoich zwyczajów i już w nich zostanie na stałe.

Składniki (przepis z poprzedniego bloga) :

1 kg buraków
4 ząbki czosnku
4 liście laurowe
4 ziarenka pieprzu
4 ziela angielskie
2 łyżeczki soli
4 szklanki wody




Przygotowanie:
Bu­ra­ki obrać i po­kro­ić w grubą kostkę.Ukła­dać w czy­stym słoju, dodać wszyst­kie przy­pra­wy. Na ko­niec wsy­pać sól oraz wlać wodę, za­mknąć słój i po­trzą­snąć kilka razy. Po­sta­wić i de­li­kat­nie od­krę­cić, aby na­kręt­ka była luź­niej za­krę­co­na.
Za­mknię­ty słoik od­sta­wić do ku­chen­nej szaf­ki na około 5 – 7 dni. Po czte­rech dniach można od­krę­cić słoik i spraw­dzić czy­stą ły­żecz­ką smak za­kwa­su i w za­leż­no­ści od stop­nia kwa­so­wo­ści po­zo­sta­wić go jesz­cze na na 1 – 3 dni. Za­kwas jest dobry, kiedy ma głę­bo­ki, lekko kwa­sko­wa­ty aro­mat i ciem­ną barwę. Wtedy mo­że­cie użyć go do przy­go­to­wa­nia wi­gi­lij­ne­go barsz­czu.
Po­ra­dy:
Upew­nij­cie się, że słoik był czy­sty – dla pew­no­ści do­brze jest go wcze­śniej wy­pa­rzyć.
Wszyst­kie bu­ra­ki muszą być przy­kry­te wodą, nie mogą wy­sta­wać poza poza jej wy­so­kość.

Można go przyspieszyć dodając 2-3 łyżki soku z kwaszonych ogórków. Wtedy jest gotowy po 3-4 dniach. 

1 komentarz:

  1. A może krok po kroku,barszcz czerwony na tym zakwasie,jest młodą,bardzo młodą mamą i nie miał mnie kto nauczyć,stawiam pierwsze kroki.
    Jadwiga

    OdpowiedzUsuń

Popularne przepisy